BIM optimizira planiranje građevina - prvo digitalno, a zatim u stvarnosti
BIM je kratica za informacijsko modeliranje građevina, a označava modernu digitalnu metodu rada za integrirano planiranje, optimizaciju i stvaranje građevina te upravljanje njima. BIM modeli sastoje se od BIM objekata, digitalnog ekvivalenta stvarnih građevinskih proizvoda. GEZE besplatno stavlja na raspolaganje prilagodljive BIM predmete vrata kako bi se omogućila veća sigurnost planiranja koja zahtijeva manje truda.
BIM omogućuje jeftinije i učinkovitije građevinske projekte
Složeni građevinski projekti jeftiniji su i učinkovitiji zahvaljujući BIM-u. © Getty Images/iStockphoto
Imate li prekomjerne troškove i probleme s rokovima? Naizgled neizbježno na velikim građevinskim projektima poput nove berlinske zračne luke ili hamburške koncertne dvorane Elbphilharmonie, izgleda da je to nemoguće izbjeći. Čak i manje građevine ne mogu pobjeći od tog problema. No posebno klijenti iz javnog sektora polažu veliku nadu u bolju budućnost odabirući nove postupke i alate za planiranje: metoda planiranja s pomoću informacijskog modeliranja građevina (BIM) osmišljena je radi poboljšanja planiranja i upravljanja građevinskim projektima.
Pri klasičnom planiranju građevine planovi se izrađuju u nekoliko faza, šalju nadležnim tijelima, a zatim još jedanput pregledavaju. Izrada troškovnika i koordiniranje radova pojedinih struka na gradilištu također su ključni zadaci. No s obzirom na to da građevinski projekti postaju sve složeniji, ti se procesi često ne odvijaju nesmetano jer postoje brojne međusobno ovisne poveznice i promjenjivi odnosi koje stalno treba uzimati u obzir.
Integrirano planiranje s pomoću BIM-a
BIM, ili informacijsko modeliranje građevina, povezuje sve uključene dionike na jednoj platformi i smanjuje broj koordinacijskih koraka. BIM predstavlja novi integrirani i digitalni sustav planiranja zgrada za koji se može reći da je divovska baza podataka. Kao dio toga, svi predmeti koji su specifični za zgradu (npr. ziđe, vrata, prozori itd., kao i tehnika zgrade) digitalno se snimaju, kombiniraju i umrežavaju u jedinstveni 3D model na kojem rade svi dionici.
Baza podataka sadržava i sve relevantne informacije o materijalima i njihovom vijeku uporabe, propusnosti zvuka, protupožarnoj zaštiti i, najvažnije, troškovima.
Na taj se način zgrade mogu dizajnirati, modelirati, optimizirati i simulirati s pomoću BIM-a. Cilj je provesti građevinske projekte jeftinije i jednostavnije te s manje odgoda. Osim toga, modeli se ne upotrebljavaju samo za izgradnju: zahvaljujući njima kasnije je upravljanje sigurnije, udobnije i učinkovitije.
Našim BIM stručnjak, Günther Weizenhöfer, u intervjuu o „planiranju zgrada s pomoću BIM-a”
Visoka kvaliteta planiranja
Ključna je prednost BIM-a što svi dionici - arhitekti i planeri, glavni izvođači radova i građevinari/vlasnici - mogu virtualno pregledati građevinski projekt kao model u fazi planiranja. Pogreške i nedosljednosti mogu se prepoznati i brzo izmijeniti u fazi izrade modela što znači da se uvelike poboljšavaju kvaliteta i, još važnije, sigurnost planiranja. Osim toga, građevinska poduzeća mogu odabrati materijale i izvođače radova u ranoj fazi na temelju informacija i prijedloga pohranjenih u BIM-u.
Upotreba BIM-a postaje sve prihvaćenija za građevinske projekte u javnom sektoru u Europi
Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska, Danska, Finska i Norveška također propisuju upotrebu BIM-a za građevinske projekte financirane javnim sredstvima. U Njemačkoj, Savezno ministarstvo za promet i digitalnu infrastrukturu (BMVI) želi od 2020. godine upotrebljavati BIM za sve nove projekte planiranja.
Prednosti virtualne gradnje s pomoću BIM-a
- Bolja razmjena informacija između svih dionika
- Povećana produktivnost
- Ranije otkrivanje i otklanjanje pogrešaka
- Veća sigurnost planiranja i kontrole troškova
BIM objekti povećavaju sigurnost planiranja i smanjuju stope pogrešaka
Digitalni modeli građevina osnovni su element BIM metode. Sastoje se od individualnih BIM objekata, tj. digitalnog ekvivalenta stvarnih građevinskih proizvoda. Temelje se na strukturiranim podacima koji omogućuju usporedbe proizvoda, primjerice, dimenzija, masa, tehničkih podataka o proizvodu i podataka proizvođača poput dostupnih varijanti, datuma narudžbe, cijena, rokova isporuke, informacija o montaži ili održavanju itd.
Ako se BIM objekti uvrste u BIM modele građevina, to pojednostavnjuje postupak objave poziva za podnošenje ponuda, procjenu troškova, izračun i simulaciju u fazi planiranja. U fazi izvršenja to pruža podršku pri naručivanju, isporuci, samom izvršenju i montaži. Štoviše, pojednostavnjuje upravljanje zgradom u operativnoj fazi.
BIM objekti mogu racionalizirati radne procese, minimizirati izvore pogrešaka i osigurati veću digitalizaciju u građevinarstvu.
Günther Weizenhöfer, arhitekt i voditelj tima seminara o planiranju u tvrtki GEZEBrzo i sigurno dizajnirajte i isporučite građevinske projekte uporabom BIM predmeta vrata
Sva vrata u zgradi mogu se izrazito jednostavno isplanirati uporabom GEZE BIM objekata. Za razliku od drugih davatelja usluga, GEZE uvijek nudi cijela vrata kao BIM objekt kako bi se vrata mogla razmotriti sa svim svojim sastavnim dijelovima. Ta multifunkcionalna vrata mogu se upotrijebiti za prikazivanje svih zaokretnih, kliznih i rotirajućih vrata. GEZE BIM objekti besplatni su za softvere Autodesk Revit, Graphisoft Archicad i Nemetschek Allplan.
Saznajte više o BIM predmetima vrata i preuzmite ihBIM glosar
Zajednička baza informacija potrebna je kako bi svi dionici projekta mogli učinkovito raditi s pomoću BIM-a. Informacijsko modeliranje građevina razvija se na transparentnoj, zajedničkoj platformi znanja. Ovdje ćete pronaći najvažnije BIM pojmove kako biste mogli započeti uspješnu suradnju. Ako imate bilo kakva pitanja, slobodno se obratite našem timu stručnjaka.
BIM objekt
BIM objekti digitalni su dvojnici određenih proizvoda ili građevinskih elemenata. Potonji omogućuju provođenje logičkih ograničenja i referenci. Primjerice, osnovni predmet zaokretnih vrata može se konfigurirati s automatskim pogonom ili zatvaračem vrata. BIM objekti mogu se nabaviti od dobavljača. Ili ih korisnik može stvoriti iz generičke biblioteke odgovarajućeg arhitektonskog CAD sustava. Osim geometrijskih podataka, BIM objekti sadrže dodijeljene parametre poput geometrijskih i fizičkih svojstava.
BIM plan izvršenja (eng. BIM Execution Plan – BEP)
BIM plan izvršenja element je pravnog okvira za BIM. Opisuje način ispunjavanja zahtjeva naručitelja (molimo pogledajte EIR). Glavni sadržaj BIM plana izvršenja uključuje dodjelu uloga, definiranje tijeka rada i specifikaciju hardvera i softvera koji će se upotrebljavati u procesu.
BIM razina 2
BIM razina 2 vodeća je inicijativa britanske vlade za postavljanje standarda za BIM u UK. Od 2016. godine svi se javni građevinski projekti moraju planirati s pomoću BIM-a. To je dovelo do razvoja raznih normi, kao što su PAS 1192 i ISO 19650 kao međunarodna norma za upravljanje podacima u BIM-u.
BIM softver
BIM je metoda, ne softver. Umjesto toga u okviru BIM-a upotrebljavaju se različita softverska rješenja i vrste softvera. Dostupan je CAD softver različitih softverskih tvrtki. BIM objekti i/ili dodaci od različitih dobavljača i platformi mogu se učitati u te CAD sustave. Asortiman softverskih aplikacija uključuje i rješenja za tehničko upravljanje objektom.
Format suradnje u BIM-u (eng. BIM Collaboration Format – BCF)
Format suradnje u BIM-u otvoreni je format za razmjenu koji omogućuje jednostavnu komunikaciju među svim stranama koje sudjeluju u BIM procesu. U slučaju IFC modela ( pogledajte Industry Foundation Classes – osnovne industrijske klase), sudari i drugi problemi mogu se lokalizirati i označiti komentarima. BCF datoteke mogu se čitati i uređivati uobičajenim alatima za provjeru modela. Pojedini CAD sustavi pružaju alate za označavanje s omogućenim BCF formatom.
Mali BIM
Mali BIM odnosi se na uporabu BIM-a u ograničenom opsegu, tj. za jedan određeni strukovni model, primjerice, u inženjerskom uredu. Mali BIM je izdvojena aplikacija, ali omogućuje povećanje učinkovitosti namjenskog radnog paketa. U većini slučajeva upotrebljavaju se vlastita softverska rješenja.
Model koordinacije
Različiti strukovni modeli spajaju se u model koordinacije. U modelu koordinacije moguće je s pomoću odgovarajućeg softvera otkriti potencijalne sudare. BIM koordinator ima ključnu ulogu u osiguravanju kvalitete različitih strukovnih modela i modela koordinacije.
Otkrivanje sudara
Otkrivanje sudara jedna je od ključnih pogodnosti BIM-a. Sudari između građevinskih elemenata mogu se utvrditi te se za njih mogu razviti odgovarajuća rješenja u digitalnom modelu prije stvarne izgradnje. To je učinkovito i značajno poboljšanje u pogledu održivosti i troškova gradnje.
Otvoreni BIM
Otvoreni BIM ne zahtijeva poseban softver za doprinos projektu. Općenito, IFC (Industry Foundation Classes) se upotrebljava kao generički format za razmjenu. Različiti strukovni modeli mogu se spojiti u alatima za prikaz modela i/ili alatima za provjeru modela.
Osnovne industrijske klase
Osnovne industrijske klase (IFC) uvedene su 1990-ih kao format za razmjenu podataka za BIM. Otada su objavljene različite verzije. Namjera je bila da IFC omogući prijenos podataka iz jednog CAD sustava u drugi. Međutim, značajan se dio podataka izgubi prilikom pretvaranja BIM modela u IFC format.
Parametrijsko modeliranje
U parametrijskom modeliranju geometrija građevinskog elementa dinamički se prilagođava promjenama vrijednosti parametara. Različite mjere međusobno su povezane logičkim ograničenjima. Primjerice, ostakljenje vrata automatski će se uklopiti u krilo vrata ako je navedena širina okvira.
Računalno potpomognuto tehničko upravljanje objektom (CAFM)
Računalno potpomognuto tehničko upravljanje objektom podržava upravljanje i održavanje zgrada s pomoću softverskih rješenja. Općenito, sustavi CAFM sastoje se od baze podataka i korisničkog sučelja. Primjerice, korisnici mogu unijeti zahtjeve za popravak izravno u sustav CAFM. I redovito, obavezno održavanje, npr. u slučaju protupožarnih vrata, može se provesti putem sustava.
Razina razvoja (LOD)
Razina razvoja (ili razina pojedinosti) mjera je za stupanj pojedinosti uključenih u BIM model. Smjernice o LOD-u 100 – 500 i potrebne informacije za svaku razinu definirao je Američki institut za arhitekturu. Primjerice, prozori se prikazuju rupom u zidu u LOD 100. U LOD 500 navode se, između ostalog, profili prozora, stakla, funkcije otvaranja i (ako postoji) automatizacija. 3D geometrijski prikaz prozora uključuje sve relevantne strukture.
Razmjena podataka o zgradama u građevinarstvu (COBie)
COBie je standard za prijenos relevantnih, negeometrijskih podataka o BIM modelu u softver za tehničko upravljanje objektom.
Strukovni model
Strukovni model predstavlja model određene struke, npr. arhitektonski model, strukturni model, model za usluge tehničkog održavanja itd.
Veliki BIM
Veliki BIM odnosi se na stalnu primjenu BIM-a tijekom cijelog životnog ciklusa građevine, ujedinjujući sve struke. To znači da se svi dizajni i izračuni prenose u zajedničko softversko okruženje.
Zahtjevi naručitelja (EIR)
U zahtjevu naručitelja naručitelj navodi koje podatke izvođač radova mora dostaviti i u kojem trenutku BIM procesa. EIR može obuhvaćati sve faze BIM procesa i stoga životnog ciklusa zgrade te poslužiti kao osnova za BIM plan izvršenja (BEP).
Zatvoreni BIM
U zatvorenom BIM-u primjenjuju se vlastiti softverski sustavi. Strane koje surađuju upotrebljavaju isti sustav. S jedne strane, to učinkovito ograničava pristup odgovarajućem BIM procesu. S druge strane, ne gube se nikakvi podaci tijekom pretvaranja modela u ICF format.
Informacijsko modeliranje građevina (BIM)
Informacijsko modeliranje građevina sastavna je metoda za upravljanje građevinom tijekom njezinog cijelog životnog ciklusa. To uključuje planiranje, izgradnju, upravljanje, sanaciju i rušenje građevine. Sve strane koje sudjeluju dodaju relevantne podatke u BIM model kako bi se stvorio digitalni dvojnik građevine. Taj se model može upotrebljavati za utvrđivanje potencijalnih sukoba, simulaciju slučajeva uporabe i upravljanje objektom.
3D, 4D, 5D, 6D, 7D…
3D se odnosi na klasični geometrijski model građevine u tri dimenzije. 3D samo po sebi nije BIM. 4D, 5D itd. proširenja su 3D modela koja uključuju dodatne alfanumeričke podatke. Podaci o cijeni, rokovi izvršenja ili fizičke konstante poput koeficijenta prolaska topline mogu se dodati 3D modelu. U BIM procesu ti će podaci omogućiti, primjerice, automatski izračun predmjera radova ili upravljanje održavanjem tijekom rada zgrade.
Jednostavno planiranje s pomoću BIM-a
- Kontaktiranje i interakcija sa stručnjacima dio je potpunog BIM rješenja tvrtke GEZE.
- GEZE ne nudi samo 3D projekte, već i rješenje za projektante uključene u BIM postupak.
- U budućnosti će arhitekti sve više morati upotrebljavati BIM za građevine koje se financiraju javnim sredstvima.
BIM objekti pružaju podršku obrađivačima i radnicima
Zahvaljujući BIM planiranju, obrađivači i inženjeri mogu biti sigurni da je sve dobro promišljeno i da neće biti nikakvih iznenađenja.
- Znatno povećana sigurnost planiranja između različitih struka
- Pogreške u komunikaciji između različitih struka mogu se izbjeći.
BIM objekti tvrtke GEZE minimiziraju vrijeme rada i troškove
- Stavljanje BIM predmeta vrata na raspolaganje jest GEZE usluga za planere i arhitekte koji rade s BIM-om.
- Planiranje je sveobuhvatnije i bolje promišljeno s GEZE BIM objektima, a rezultat su manja vremena rada i niži troškovi za vlasnika.