Umjetna inteligencija u arhitekturi: kako umjetna inteligencija mijenja građevinsku industriju
Arhitektonski nacrti i modeli 3D zgrada koje generira umjetna inteligencija, procesi kontrolirani umjetnom inteligencijom u fazi izgradnje i zgrade koje se nadziru umjetnom inteligencijom: nema sumnje da umjetna inteligencija (UI) ima potencijal za znatnu preobrazbu arhitektonske industrije. Nada je da će inovativne tehnologije umjetne inteligencije pomoći povećati održivost i učinkovitost građevinskih projekata – ne samo od planiranja do dovršetka, već tijekom cijelog životnog ciklusa zgrade. No, kako arhitektura i građevinski projekti mogu imati koristi od umjetne inteligencije?
Koja područja mogu imati najviše koristi od umjetne inteligencije kao alata za rješavanje specifičnih problema u arhitekturi i građevinskoj industriji?
Automatizacija zgrade nudi poboljšanu energetsku učinkovitost, povećanu udobnost i sigurnost te smanjene radove na održavanju. © GEZE GmbH
Umjetna inteligencija može nam pomoći da složene procese učinimo razumljivijima, analiziramo ih i optimiziramo. Od početne faze nacrta do upravljanja dovršenom zgradom stvaraju se slučajevi uporabe utemeljeni na umjetnoj inteligenciji kojima se omogućuje ušteda resursa i vremena za različite dionike u životnom ciklusu zgrade.
Pozitivni primjeri primjene umjetne inteligencije u području arhitekture i graditeljstva mogli bi biti slični:
- Štedi vrijeme: renderiranje temeljeno na umjetnoj inteligenciji omogućuje arhitektima stvaranje skica i generativnih dizajna u sekundama na temelju unaprijed definiranih parametara.
- Suradnja: suradničke platforme poput BIM (Building Information Modeling) integriraju umjetnu inteligenciju i olakšavaju suradnju za razne struke između različitih aktera u procesu izgradnje.
- Smanjenje troškova: Softver koji se temelji na umjetnoj inteligenciji optimizira procese izgradnje poboljšanim rasporedom i radnim procesima, čime se smanjuju troškovi izgradnje.
- Održivost: Automatizacija zgrade povećava održivost i Energetska učinkovitost smanjuje potrošnju energije, emisije CO2 i druge utjecaje na okoliš.
- Sigurnost: UI omogućuje identifikaciju slabih točaka konstrukcije, potencijala optimizacije i intervala održavanja u upravljanju zgradom.
- Praktičnost: Personalizacija i prilagodba umjetne inteligencije Pametne zgrade u skladu s posebnim potrebama korisnika.
Koje su dugoročne prednosti integracije inovativnih tehnologija u zgrade?
Inovativne tehnologije, kao što je umjetna inteligencija, pomažu u prevladavanju glavnih izazova s kojima se suočava građevinska industrija. Pitanje održivosti posebno je važno u tom kontekstu. Inovativne tehnologije omogućiti će smanjenje ekološkog otiska tijekom cijelog životnog ciklusa zgrade, tj. dugoročno. Osim toga, znatno će se poboljšati troškovna učinkovitost i funkcija zgrada.
Koji su novi razvoji i tehnologije umjetne inteligencije u fokusu rada tvrtke GEZE?
GEZE pogoni za prozore i vrata mogu se integrirati u sustav automatizacije zgrade putem otvorenih sučelja. © GEZE GmbH
Upravo je tema prediktivnog održavanja posebno zanimljiva, budući da GEZE već dugo radi na temama umrežavanja i automatizacije u zgradi. Naši KNX i BACnet moduli sučelja, kao i naši myGEZE Control sustavi automatizacije zgrade pružaju izvrsnu osnovu za to. Zbog toga imamo različite prototipove i istraživačke inicijative za ispitivanje načina na koji možemo integrirati umjetnu inteligenciju u naše inteligentne proizvode.
Usporedno s tim, GEZE trenutačno ispituje primjenu Large Language Models i drugih tehnologija umjetne inteligencije u okviru Daily Doing. Osim poboljšanja internih procesa, cilj je smanjiti prepreke korištenju umjetne inteligencije i integrirati je u svakodnevni rad zaposlenika.
Kakvu ulogu igra umjetna inteligencija u suradnji s arhitektima?
Naš cilj je riješiti izazove za arhitekte. Fokus nije nužno na umjetnoj inteligenciji, već služi kao alat za rješavanje stvarne teme. Uostalom, čak i ako umjetna inteligencija može biti korisna potpora, izravna razmjena i ljudsko stručno znanje ostati će nezamjenjivi u budućnosti. To znači da ćemo nastaviti bliske razgovore s arhitektima, planerima i građevinskim tvrtkama kako bismo i dalje razumjeli što je točno potrebno – a zatim zajedno razvili prilagođena rješenja.