Najsuvremenija izgradnja u postojećem stanju: kako prenamjenom i nadogradnjom revitalizirati zgrade
Bivše robne kuće koje se prenamijenjuju u uredski prostor ili popisane veličanstvene zgrade koje se prenamijenjuju u hotele: izgradnja u postojećem stanju pokazuje kako se postojeće zgrade mogu revitalizirati inovativnom obnovom i modernom nadogradnjom, čime se razvija ne samo arhitektonski, već i održivi i ekonomski potencijal. U intervjuu, stručnjak GEZE-a Sören Eilers daje savjete o tome što treba uzeti u obzir prilikom izgradnje u postojećem stanju i koje prednosti mogu ponuditi ciljana nadogradnja i modernizacija.
Najprije radi razjašnjenja pojma: po čemu se razlikuju „sanacije zgrada“ i „izgradnja u postojećem stanju“?
Sanacija zgrade i izgradnja u postojećem stanju razlikuju se u svojim ciljevima i fokusu: kod sanacije zgrade u primarnom fokusu je poboljšanje stanja i funkcije postojeće zgrade. Često je riječ o energetski učinkovitim sanacijama zgrade kojima se povećava učinkovitost i isplativost postojeće zgrade. Tijekom izgradnje u postojećem stanju fokus je stavljen na građevinske mjere za prilagodbu zgrada novim uporabnim zahtjevima. To uključuje, primjerice, prenamjene, dodatke ili proširenja za prenamjenu bivše poslovne zgrade u hotel. Dok je sanacije zgrade dakle usmjerena na održavanje i optimizaciju postojeće zgrade, izgradnja u postojećem stanju više je usmjerena na strukturne promjene i prilagodbe promjenjivim potrebama uporabe.
Koji su specifični izazovi koji nastaju prilikom prenamjene zgrade, primjerice poslovne zgrade u hotel?
Ako se prostorije ili cijele zgrade prenamijene, nadogradnjom može se povećati funkcionalna raznovrsnost zgrade i učinkovitije iskoristiti postojeća struktura zgrade. Ako se, primjerice, poslovna zgrada prenamjeni u hotel, tada se tehnika vrata i prozora te automatizacija zgrade moraju prilagoditi novoj namjeni zgrade kako bi se ispunili promijenjeni zahtjevi za potrebe korisnika. Osim toga, obnova zgrada mora biti u skladu s propisima o zgradama kao što su pristupačnost bez prepreka i protupožarna zaštita.
Možete li detaljnije objasniti koje se specifikacije građevinskog prava moraju poštovati tijekom izgradnje u postojećem stanju?
Izgradnja u postojećem stanju predstavlja zanimljiv izazov za arhitekte i operatore zgrada: nakon studija izvedivosti i izrade koncepta slijedi analiza i procjena inventara, a moraju se poštovati uvjeti pravnog okvira kao što su specifikacije zakona o gradnji i, ako je primjenjivo, zahtjevi za zaštitu spomenika. Operatori zgrada posebno moraju ispunjavati širok raspon zahtjeva u okviru građevinskog prava i specifikacija pristupačnosti bez prepreka. Osim općenito propisanih specifikacija DIN 18040, paralelno su sve potrebnije radne sile iz Direktive o radnom mjestu ASR V 3a.2. Tim se propisima ne samo da osiguravaju sigurnost i dostupnost svih korisnika, već se i uređuju moguće pravne posljedice i rizici za odgovornost za operatore zgrada. Sukladnost sa specifikacijama pristupačnosti bez prepreka u skladu s normom DIN 18040 stoga je važan aspekt u mnogim modernizacijama i nadogradnji.
Predstavljaju li te specifikacije i standardi u okviru građevinskog prava izazove i za proizvođače koji, primjerice, nadograđuju vrata novim sustavima vrata?
Da, naravno: proizvođači moraju osigurati da su novi sustavi vrata funkcionalni, sigurni i sukladni, poštujući specifikacije postojeće zgrade. Zbog toga pružamo podršku proizvođačima u odabiru sustava vrata koji su kompatibilni s postojećim građevinskim materijalima i konstrukcijama i koji, primjerice, ispunjavaju specifikacije za protupožarnu zaštitu ili pristupačnost bez prepreka.
Nudi li zahtjev za pristupačnost bez prepreka i u javnim zgradama sinergijske efekte?
Efikasan i siguran sustav automatizacije zgrade za GEZE proizvode © GEZE GmbH
Naravno, pristupačnost bez prepreka nudi i mnoge druge prednosti, kako za korisnike zgrada tako i za operatore zgrada: automatska vrata i prozori omogućuju rad bez struje, što znači povećanu udobnost ne samo za osobe s ograničenom pokretljivošću, već i za sve druge korisnike. To znači da se automatska vrata mogu lako proći čak i s kolicima, prtljagom ili jednostavno punim vrećicama za kupovinu.
I automatizirani prozori, koji rade bez primjene sile, također čine ventilaciju prikladnijom. Kada su automatizirani prozori također integrirani u tehniku vođenja zgrade, ponašanje ventilacije također se može optimizirati kako bi se osigurala kvaliteta zraka u zatvorenom prostoru i energetska učinkovitost. Tim će se mjerama ne samo povećati uključivost zgrade, već će ona postati i privlačnija široj skupini korisnika, čime će se povećati vrijednost nekretnine.
U kojoj mjeri ulaganja u modernu tehniku vrata, prozora i zgrada mogu povećati tržišnu vrijednost zgrade?
Zgrada koja zadovoljava trenutne tehničke standarde i zadovoljava trenutne zahtjeve za udobnošću i sigurnošću značajno je privlačnija na tržištu nekretnina. On je više privlačan potencijalnim kupcima i najmoprimcima te stoga može dovesti do boljih cijena najma ili prodajnih cijena.
Koje konkretne prednosti donosi nadogradnja postojećih zgrada modernom tehnikom vrata i prozora?
Prilikom izgradnje u postojećem stanju, nadogradnja tehnike vrata i prozora te sustavi automatizacije zgrade nude brojne prednosti koje nadilaze puko ispunjavanje zakonskih odredbi: povećavaju sigurnost i udobnost za sve korisnike, doprinose učinkovitom upravljanju zgradom i većoj održivosti te povećavaju vrijednost zgrade. Stoga arhitektima i operatorima zgrada vrijedi ulagati u inovativne tehnologije te u skladu s time modernizirati i adaptirati postojeće zgrade.
- Ključna je prednost tih mjera modernizacije njihova modularnost. Sustavi se općenito mogu relativno lako naknadno ugraditi, čak i ako prije toga nije bilo prethodnih instalacija. Time se omogućuje postupna prilagodba postojećih svojstava najnovijoj tehnologiji.
- Osim toga, moderne pogonske tehnike ne samo da zahtijevaju manje održavanje, već nude i znatno povećanu udobnost rada, što može dovesti do značajnih poboljšanja kada se prenamijenjuje soba ili zgrada.
- Druga važna točka: moderni sustavi su održiviji i smanjuju vrijeme i troškove održavanja. Osim toga, poboljšavaju energetsku učinkovitost, što dugoročno dovodi do ušteda u operativnim troškovima.
Možete li na primjeru objasniti kako se nadogradnjom moderne tehnike zgrade može poboljšati energetska učinkovitost, a time i operativni troškovi zgrade?
Energetski učinkovita klima u prostoriji zahvaljujući kontroliranoj prirodnoj ventilaciji pomoću pogona prozora iz serije IQ windowdrives.
Ugradnja inteligentnih i automatiziranih sustava često može dovesti do velikih ušteda u potrošnji energije. Moderna automatska vrata koja izbjegavaju gubitak topline kroz učinkovito otvaranje i zatvaranje su jedan primjer. Takozvani sustavi predvorja u kojima su postavljena dva automatska vrata jedna iza druge optimalni su u ulaznim prostorima. Ovaj princip sustava zaključavanja vrata održava unutarnju temperaturu stabilnom, a sprječava ulazak prljavštine u zgradu. To ne samo da smanjuje troškove grijanja, već i napore čišćenja.
Postoje i obećavajuće mogućnosti za poboljšanje učinkovitosti u području prozora: pogoni prozora s inteligentnim senzorima omogućuju automatiziranu ventilaciju prema potrebi. To omogućuje optimalno reguliranje temperature prostorije i kvalitete zraka, što je obično učinkovitije od ručnog prozračivanja i smanjuje troškove grijanja zimi zbog manjeg gubitka topline.
Još jedna učinkovita metoda za poboljšanje klime u zgradama uz uštedu energije je automatsko noćno hlađenje: električni prozori provode akumuliranu toplinu izvana noću - jednostavno prirodnim gradijentima tlaka i bez dodatne energije.
Općenito, čini se da ciljana nadogradnja moderne tehnike zgrade nudi golem potencijal za poboljšanje energetske učinkovitosti, a time i za smanjenje operativnih troškova. Veliki učinci već se mogu postići uz relativno niske troškove ulaganja. Time se pomaže u pripremi postojećih zgrada za budućnost.
Što se tiče budućnosti, kakvu ulogu ima održivost u izgradnji u postojećem stanju?
Kö-Bogen II s najvećom europskom zelenom fasadom i Schauspielhaus su impresivne znamenitosti u središtu grada Düsseldorfa. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH
Od donošenja novog Zakona o energiji u zgradama (Gebäudeenergiegesetz (GEG)), kojim se uređuju energetski zahtjevi za nove zgrade i sanacija zgrade održivost i energetska učinkovitost imale su ključnu ulogu u izgradnji u postojećem stanju - uostalom, cijeli fond zgrada u EU-u trebao bi biti klimatski neutralan najkasnije do 2050., a u Njemačkoj već do 2045. Stoga postoji ogromna potreba za akcijom s novim i postojećim zgradama.
U našoj stručnoj raspravi naučiti ćete kako riješiti zahtjeve GEZE-a pomoću automatizacije zgrade.
Koji su to specifični zahtjevi zaštite spomenika koji se postavljaju u svezi s modernizacijom postojećih građevina?
Planirane izmjene zgrade kao zaštite spomenika moraju se opravdati vrlo pažljivo i sveobuhvatno. Jedan je primjer navedeni zaštićeni spomenik Laiszhalle u Hamburgu: u ovom je slučaju bilo potrebno detaljno opravdati strukturne intervencije tijekom modernizacije u skladu s građevinskim zakonom kako bi se dobilo odobrenje tijela za očuvanje povijesti. Ovdje smo uspjeli kombinirati automatiziranu ventilaciju i sustave odvoda dima i topline. Primjer katedrale u Magdeburgu pokazuje da su moguća kreativna rješenja koja usklađuju zaštitu spomenika i modernizaciju. Umjesto složenog polaganja kabela, uspjeli smo ovdje instalirati radijsko proširenje za protupožarnu zaštitu. To je uštedjelo mnogo vremena i troškova, jer složeno polaganje kabela na propisane stropne detektore nije bilo potrebno.
Postoje li drugi primjeri kreativnih pristupa ispunjavanju zahtjeva zaštite spomenika postojećih građevina?
U postojećim zgradama često su potrebna posebna rješenja. Na primjer, možemo implementirati sustave vrata i prozora ili tehniku zgrade u specijaliziranim bojama ili prikazima ugradnje kako bismo ih savršeno prilagodili povijesnoj arhitekturi. Takva prilagođena posebna rješenja koriste se, na primjer, u navedenom zaštićenom spomeniku Gare de Montreux u Švicarskoj ili u hotelu s 4 zvjezdice i spa Radisson Blu Malo-Les-Baines u francuskom gradu Dunkerqueu.
Osjetljivo rukovanje zgradama kao zaštićenim spomenicima zahtijeva visoku razinu kreativnosti i takta. To je jedini način da se pomire zahtjevi povijesnog očuvanja i modernizacije, te da se pronađu napredna rješenja.
Koje korake poduzimaš kako bi zadovoljio potrebe projektanata, operatora zgrade i korisnika zgrade?
To zahtijeva holistički pristup. Preporučujemo rani i kontinuirani dijalog sa svim dionicima. Od samog početka nastojimo uspostaviti kontakt s arhitektima kao generalnim menadžerom, planerima opremljenosti zgrade i drugim stručnim planerima. U idealnom slučaju svi se akteri mogu okupiti u zajedničkim rokovima, iako to u praksi nije uvijek lako postići. Umjesto jednostavnog postavljanja pitanja, smatramo da je važno jasno razmotriti relevantne građevinske zakone i održive teme te ih uvesti u postupak planiranja kao postavljene ciljeve. To uključuje, na primjer, energetske standarde, regionalne zahtjeve za zaštitu od požara ili specifikacije pristupačnosti bez prepreka.
Tim se proaktivnim pristupom omogućuje da se unaprijed utvrde potencijalni sukobi i da se zajedno razviju rješenja. Time se omogućuje da se potrebe svih uključenih na najbolji mogući način uzmu u obzir i da ih se pretvori u koherentan opći koncept.
Naš stručni savjet:
Primjena BIM-a (Building Information Modeling) pri izgradnji u postojećem stanju
Primjenom BIM-a u postojećem stanju, arhitekti, projektanti i operatori zgrada mogu imati koristi od optimiziranog planiranja, učinkovitijih građevinskih postupaka i lakše komunikacije. Velika prednost: podaci iz inventara prikupljaju se digitalno i ažuriraju u stvarnom vremenu, izbjegavajući zastarjele ili netočne planove.
Budući da se u jednom modelu mogu kombinirati i koordinirati različiti planovi stručnjaka kao što su arhitektura, prostorno planiranje, tehnologija građenja itd., softverom BIM mogu se u ranoj fazi utvrditi mogući konflikti među različitim strukama i predložiti rješenja.
To rezultira kvalitetnijim građevinskim projektima, smanjenjem troškova i održivijim korištenjem postojećih zgrada.
VIŠE O BIM-UGEZE BIM bijeli papir
Da biste saznali više o projektiranju zgrade pomoću BIM-a, preuzmite naš besplatan bijeli papir!